Mange af os søger på nettet efter lige netop de øvelser som kan give lindring til vores stive og ømme nakker, men ofte er der intet som giver andet end midlertidig lindring, hvis de overhovedet giver lindring.
I dag vil jeg invitere jer til at tænke på problemet på en anden måde, nemlig: hvis din nakke ikke har den tilpasse støtte fra de underliggende strukturer i din krop, så kan den aldrig slappe af og netop derfor bliver den øm og stiv. Dvs. at vi er nødt til at kigge på vores skuldre, øvre ryg, lænd og bækken for virkelig at komme problemet til livs.
Hvis vi bliver ved med at give nakken et dårligt fundament, så ændrer vi ikke nakkens arbejdsbetingelser og derfor vil alle nakkeøvelserne blot være symptomlindring. DETTE ER VIGTIGT AT FORSTÅ!! Hvis vi ikke får styr på de posturale problemer (dvs. vores dårlige kropsholdning) inden vi går i gang med træning, så svarer det til at lægge et lag af dysfunktion oven på et andet, og det løser ikke problemet. Tværtimod!
Hovedet vejer et sted mellem 5-7 kg. Så længe hovedet sidder på kroppens midtlinje, så kræver det ikke meget af os at balancere hovedet på kroppen, men med det samme hovedet kommer frem i forhold til midtlinjen, så bliver det meget hårdt. Vi ved alle hvordan det er at bære en kasse øl tæt inde ved kroppen. Det kan vi klare. Tag nu den samme kasse øl og hold den ud foran kroppen i strakte arme. Det er de færreste af os som kan gøre det. Ikke desto mindre er det den opgave vi beder vores nakke om at udføre hver dag, når vi har dårlig kropsholdning.
Det er således ikke øvelser som vil lette ubehaget i nakken (om end de selvfølgelig også er vigtige af helt andre årsager). Det er kun ved at forbedre nakkens arbejdsbetingelser at vi kan finde lindring og det gør vi ved at forbedre vores kropsholdning.
Et godt udgangspunkt er at undersøge den måde du står og sidder på. Du kan kigge på mine videoer nedenfor for at få inspiration eller du kan kontakte mig, hvis du vil have hjælp til at komme i gang.
Skriv endelig en kommentar i feltet nedenfor og lad os vide hvordan øvelserne var for dig. Hvis du kunne lide disse videoer, så giv os et synes om og del endelig med venner og bekendte.
Hvis du gerne vil forblive opdateret på lignende blogindlæg, så følg os på bloggen eller giv os et like på vores Facebook side.
Fandt du dette indlæg interessant, så vil du måske også kunne lide disse indlæg:
Kunne din nakke være skyld i tilbagevendende hovedpine og kæbesmerter? Del 1
Kunne din nakke være skyld i tilbagevendende hovedpine og kæbesmerter? Del 2
Hej . Jeg vil gerne høre, om du evt. kan hjælpe mig. Jeg er meget svimmel og har været det i et års tid. Faldet et par gange, er 78 år Jeg har været til mange undersøgelser, men de kan ikke finde ud af grunden. Nu har jeg lige læst lidt om dig. Jeg har siddet i Danske bank i mange år og siddet ved computer. Min nakke er stiv og jeg går tit til fysioterapeut og får løsnet op, mit hoved føles også tungt. – men jeg har ingen hovedpine. Kan du ikke hjælpe mig, jeg går og kigger ned hele tiden for ikke at falde. Har altid været aktiv, men ikke for tiden – er ved at være træt af det. . Hvad skal jeg gøre. Venlig hilsen. Kirsten Holm
Hej Kirsten,
Jeg tror der er gode muligheder for at jeg kan hjælpe dig, men jeg er nødt til at vide mere først. Nakken er ofte involveret i disse ting, og med din baggrund kunne det lyde som om du har været udsat for et miljø som belaster ekstra. Med en uhensigtsmæssig nakkeposition kan balanceevnen blive betydeligt forringet og mange muskler begynder at spænde op, hvilket kan forårsage svimmelhed. Så derfor vil jeg sige, at jeg formoder der er gode chancer 🙂 Men først skal jeg se dig og snakke med dig inden jeg kan sige meget mere.
Jeg vil anbefale, at vi fortsætter vores samtale enten på email:
kasper.rolfing@gmail.com
eller pr telefon: 22 94 19 50.
Bedste hilsener,
Kasper
Hej
Jeg er undersøgt for mange bihulebetændelser, der dog aldrig har været der. Stærke smerter i ansigtet, kæben og nakken. Min øre næse hals læge siger at smerterne stammer fra stramme halsmuskler. Hvad gør jeg – taget for mange smertestillende for at kunne klare de værste dage…